Dzīves uzdevums nav būt tādam kā vairākums, bet gan dzīvot atbilstoši savam iekšējam paša apzinātam likumam.
(Marks Aurēlijs)
Psihoterapijas process
Psihoterapijas mērķis ir mazināt klienta grūtības, uzlabot viņa pašizjūtu un dzīves kvalitāti. Psihoterapijas darba galvenās norises notiek saskarsmē starp psihoterapeitu un klientu. Ja klients jūt, ka terapeits ir ieinteresēts un respektē viņa individualitāti, vienreizību, cenšas izprast viņa dzīves situāciju, tad abu sadarbība var kļūt mērķtiecīga un pozitīva. Psihoterapeits nodrošina apstākļus – drošu vidi (pieņemšanu, atbalstu un konfidencialitāti), lai klients varētu runāt par savām grūtībām, dažādiem dzīves notikumiem un strādāt ar sevi, kā arī piedāvā dažādus jūtu izpaušanas un pašizziņas līdzekļus – sarunas, eksperimentus, darbu ar sapņiem, dažādas radošas metodes (piemēram, zīmēšanu) u. c. Terapeits sniedz arī atgriezenisko saiti – palīdz apzināties un saprast to, kas parasti paliek ārpus klienta uzmanības loka, piemēram, tipiskākās klienta reakcijas saskarsmē, noskaņojuma, emocionālās vai ķermeniskās pārmaiņas, stāstot par kādu notikumu, pretrunas starp domām, rīcību un jūtām u. c.
Psihoterapijas procesā galvenais darbs ir saistīts ar klienta personību un viņa emocionālajiem pārdzīvojumiem. Sadarbība ar terapeitu dod klientam iespēju paraudzīties uz dzīves situāciju no jauna skatupunkta, palīdz izveidot saikni starp pagātnes un tagadnes notikumiem, reālistiskāku skatījumu uz dzīves situācijām, ļauj labāk sevi iepazīt un pieņemt, apzināties savas jūtas, rīcību un domas, kā arī palīdz izpētīt priekšstatus par sevi un citiem cilvēkiem, izprast iekšējos un ārējos konfliktus, rada iespēju saprast, kādi šķēršļi traucē atrisināt grūtības, kā arī pieņemt, pilnvērtīgi pārdzīvot dažādu dzīves pieredzi un atraisīt iekšējos resursus, tādējādi dodot iespēju labāk, radošāk pielāgoties mainīgajām dzīves situācijām.
Klienta loma psihoterapijas procesā
Psihoterapijas procesā nozīmīga loma ir klienta motivācijai. Bieži vien palīdzības meklēšana liecina par gatavību uzņemties atbildību un par vēlmi kaut ko reāli mainīt savā dzīvē. Svarīgi, lai klients vēlas iesaistīties procesā, darīt visu, kas viņa spēkos, lai palīdzētu pats sev – ir ieinteresēts savu grūtību risināšanā, laicīgi un regulāri apmeklē terapijas seansus, runā, vai mēģina runāt par saviem pārdzīvojumiem un jūtām (pat ja to darīt ir neierasti un dažkārt sāpīgi). Psihoterapijas procesu sekmē arī klienta apzināšanās, sapratne, kas ar viņu notiek, piemēram, kā viņš panāk kādu noteiktu rezultātu, kas sarūgtina vai rada prieku, kādas ir viņa tipiskās emocionālās reakcijas konkrētā situācijā, kādi ir uzvedības modeļi saskarsmē, – kas rada nesaprašanos, konfliktus, vai tieši otrādi, – palīdz saprasties ar otru cilvēku (terapijas procesā šo „otru cilvēku” pārstāv psihoterapeits).
Pirmā klienta un psihoterapeita tikšanās
Pirmā klienta un terapeita tikšanās parasti ir iepazīšanās vizīte. Terapeits lielāko daļu laika velta, lai izprastu klienta dzīves situāciju un noskaidrotu, ko viņš sagaida no psihoterapijas un vai viņam var palīdzēt (vai terapeita kompetence un apgūtās metodes var būt noderīgas konkrētam klientam). Savukārt klientam svarīgi saprast, vai viņam ir pieņemamas terapeita piedāvātās metodes, vai viņš var uzticēties psihoterapeitam un vai vēlas turpināt sadarbību.
Ja abas puses nolemj turpināt sadarbību, tad parasti pirmajā tikšanās reizē vienojas arī par turpmākās terapijas norises laiku un samaksu.
Psihoterapijas seansa un psihoterapijas procesa ilgums
Tikšanās ar psihoterapeitu (psihoterapijas seansi) parasti notiek regulāri, vienu reizi nedēļā, un ilgst 50 minūtes. Ja klientam ir krīzes situācija, seansi var notikt vairākas reizes nedēļā.
Psihoterapijas ilgums ir atkarīgs no vairākiem faktoriem, piemēram, klienta vēlmēm un terapijas mērķa, kā arī no klienta problēmu smaguma un personības iezīmēm. Tāpat ir svarīgi, vai klients vēlas strādāt ar konkrētu problēmu, vai arī vēlas panākt noturīgas personības izmaiņas. Dažiem cilvēkiem pietiek ar dažām konsultācijām, bet citiem nepieciešams darbs vairāku mēnešu vai pat gadu garumā.